Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Memento Mori Flamsk Land Øl

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
Kongebryg Ale Næsten hvid Danmark 5.8 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders: Ikke anmeldt

Noter:
Skummet er krid hvidt og decideret eksplosivt, med en super god holdbarhed. Dufter en anelse syrlig med lette noter af citrus og koriander, men også en lidt mindre appetitlig note af ost. Smagen er underligt tynd og vandet og ret parfumeret af ingefærd, men præges overraskende meget af alkohol og sprit. Eftersmagen er let syrlig med en relativt stor bitterhed i forhold til at øllet er ekstremt tørt og helt uden sødme, og fortsat med en lidt bitter sprittet note.
Efter min mening en usædvanligt kedelig og også ret uharmonisk øl, og på visse måder faktisk lidt ubehagelig. Derudover trækker det også ned at man på ingen måde kan smage guleroden, som der ellers reklameres med på etiketten.
Bonusinfo:
Brygget med ingefærd og gulerod. Guleroden kan man dog på ingen måde hverken smage, dufte eller på anden måde fornemme, ikke engang farven på øllet ser ud til at være blevet påvirket.


Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 3599517 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3262 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login