Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Classic 110

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
Harboe Lager Gylden Danmark 4.6 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Helt hvidt skum, der er lidt groft, men har en ok holdbarhed. Dufter tydeligt af korn og svagt af malt. Smagen er en smule sødlig med en del korn, og har en let humlesmag. Eftersmagen er ligeledes smagshumlet med en let sødme, men ender ret syrlig og tør.
Bonusinfo:
Brygget første gang i 1993 i forbindelse med Harboes 110 års jubilæum.


Kommentar skrevet af zipp - 11/03-11
den har en god smag og er god hvis man bare skal drikke. Eftersmagen er lidt svag og kortvarig.

Kommentar skrevet af Waldorf Sprudelwasser - 27/02-07
Harboe Classic 110 er en klassisk party-øl og det skal den ha 5 stjerner for!

Kommentar skrevet af Stefano - 11/06-06
Classic 110 har en let humlesmag og en duft af sød malt. Den er meget trationel og kedelig den bliver hurtig for vandet i smagen.

Kommentar skrevet af Ølkapsel - 29/05-06
Jo tak, den er ok!

Kommentar skrevet af Flemming Petersen - 18/01-06
Harboe 110 Classic er en øl der går under flere navne alt efter hvilken butik den bliver solgt i. Således er der Vib (med b) Classic Håndbajer fra Rema 1000 og VIP (med P) Classic fra SuperBest, og der findes også flere endnu. Øllet er tappet på flaske og givet en mærkat der passer til butikken, og ligeså ligegyldig tror jeg også brygnigsprocessen er. Øllen er da drikkelig, men den typiske halvsure discountølsmag slår desværre tydeligt igennem, og der mangler efter min smag noget sødme og humle i øllen. Smagen kan dog måske undskyldes lidt med den billige literpris, men det ændrer ikke på at dette bestemt ikke er en øl af god kvalitet.

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 4333165 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3356 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login