Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Forsøgsbryg nr. 23a

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
Thisted Bryghus Porter/Stout Sort Danmark 7.5 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Skummet er brunt og og tæt, og har en ret god holdbarhed. Duften er meget ristet med masser af lakrids og sødme og en smule vinøs. Smagen er utroligt ristet og sød, med masser af lakrids og mørk chokolade. Eftersmagen er temmelig bitter og lidt besk, men stadigt godt ristet og sødlig.


Kommentar skrevet af Bent - 16/12-10
Er det mon den de i dag kalder Black Ale ?

Hvis det er resultatet af at sænke glødende lavasten ned i sin urt, så bør man nok undlade det.

Besk og med en utiltalende humlet eftersmag. Røgsmagen er dog tilpas afdæmpet.


Kommentar skrevet af Stefano 05/06-06
Tror i skal kikke på flasken igen - det er en porter og ikke en ale som i har skrevet...

Thomas (Administrator)
Det har du da helt ret i, det bliver fluks rettet

Kommentar skrevet af Stefano - 21/05-06
Jeg ved ikke hvad der skete med den første forsøgsbryg jeg smagte i tidernes morgen.. for denne jeg smagte forleden var meget mere fyldig og lækker i smagen.. måske var den for kold første gang den er hvertfald utrolig lækker og har også en fremragende eftersmag af lakrids og chokolade... mums

Kommentar skrevet af Flemming Petersen - 27/04-06
Bag denne øls usædvanlige navn gemmer der sig også en usædvanlig bryg. Øllen er ekstremt maltet og cremet, og for mit vedkommende har jeg kun smagt Brooklyn Brewery Black Chocolate Stout, der var kraftigere. Der er også en tydelig alkoholsmag som der sog modsvares af maltmængden og den cremede fornemmelse, men øllen er bestemt ikke for uerfarne øldrikkere. Bag alt fylden mener jeg smagt at kunne smage nogle planter, der giver et skovindtryk, men de er godt gemt. En modig og provokerende, kraftig øl der har fortjent 7 ud af 10 stjerner.

Kommentar skrevet af Stefano - 22/04-06
Smager udemærket med en rimelig kraftig fylde og lang eftersmag, bliver desværre lidt for besk i eftersmagen i længden.. kan bedre lide Limfjordsporter som også stammer fra dette herlige bryggeri.

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 4605903 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3445 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login