Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Grottenbier Brune

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
St. Bernard Ale Brun Belgien 6.5 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Skummet er tæt og lysebrunt, med en super god holdbarhed. Dufter meget tydeligt af banan og karamel. Smagen er meget frugtig bl.a. banan, men også med en del syrlig frugtighed og lidt vandet. Eftersmagen er temmeligt syrlig og let bitter, og stadigt med noter af banan, men også med en svagt krydret note af mynte.
Bonusinfo:
Lagret ved konstant 11 graders temperatur i en kalk-grotte i Kanne.


Kommentar skrevet af DoZ3r - 03/11-06
Der er ikke så meget at sige! Bare at se på billedet gir mig hyperaktivt mundvand! Den er bare god!

Kommentar skrevet af Martin T. - 22/10-06
Det er en mahognifarvet øl med et flot skum og en god blonde. Duften er præget af karamel, frugt og aromahumle. Smagen har let sødme, karamel, frugt med vægt på citrus og der er et godt humlebid i finalen. "Opfundet" af den verdenskendte Pierre Celis, og lagret dybt inde i mørke fugtige grotter ved konstante 12 grader hvor flaskerne vendes/drejes som champagne.
Jeg havde dem med til en ølsmagning, og alle var meget begejstrede for denne meget specielle øl.

Kommentar skrevet af Stefano - 10/04-06
Virkelig lækker smag af syrlig frugt har en stor fylde og eftersmagen er ekstrem lang og dejlig sød uden at blive for sød... mums :)

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 4794083 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3501 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login